Narova Alışveriş Caddesi 6253 Sokak No.12/A Işıkkent Bornova / İZMİR

232 330 01 47

İzmir konut piyasası yüzde 30 prim yaptı!

Gayrimenkul piyasasının en hareketli olduğu şehirlerden biri olan İzmir, kentsel dönüşüm ve yeni imar planlarıyla yeni bir görünüme kavuşuyor. Konut piyasasındaBornova, Karşıyaka ve Çiğli ilçeleri öne çıkıyor. Bunun yanında halk arasında Manhattan Bölgesi olarak bilinen Yeni Kent Merkezi de içerisinde konut ihtiyacını da karşılayan karma projelerle dikkati çekiyor. Son dönemlerde Çeşme, Gaziemir,Narlıdere, Menemen, Buca ve Güzelbahçe ilçelerinin de hareketlendiğini belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Kıdemli Uzmanı Ecem Baştürk Gür, arsa stokunun sınırlı olduğu kentte prim oranları yüzde 30’u bulan bölgeleri şöyle sıraladı:

izmir-emlak-proje -poertfoy

MAVİŞEHİR: 2014 yılında ortalama metrekare konut fiyatı 3 bin 500 liraydı, bu yıl yüzde 4 bin 500 liraya yükseldi. İzmir genelinde prestijli konut ihtiyacını karşılayan bir bölge olması, kentin gelişme aksında konumlu olması, bölgede yeni alanların imara açılması, sosyal donatılar anlamında büyük firmaların kalitesi AVM’ler kurması, özel eğitim ve sağlık tesisilerinin bölgede yer seçmesi sebebiyle konut kullanımı açısından tercih edebilirliği arttı.

BAYRAKLI: 2014 yılında ortalama metrekare konut fiyatı 5 bin 750 liraydı, 2015’te 7 bin 500 liraya yükseldi. Onaylanan yeni imar planıyla, bölgenin yeni kent merkezi olması, bölgeye yapılan yatırımlar, bölgede prestijli firmaların tamamlanan ve devam etmekte olan projeleri fiyatların artmasında önemli etken oldu.

BORNOVA: 2014 yılında ortalama metrekare konut fiyatı 2 bin 500 liraydı, 2015’te 4 bin liraya yükseldi. Konut projeleri bakımından en çok tercih edilen ilçeler arasında, öğrencilerin yoğun tercihi ve projelerin yoğunluğunun yüksek olması bölgedeki fiyatların artmasına sebep oldu.

BUCA: 2014 yılında ortalama metrekare konut fiyatı 2 bin 500 liraydı, 2015’te 3 bin 250 liraya yükseldi. Özellikle öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir bölge olması nedeniyle projelerin artması bölgedeki mevcut dokuya ait birim fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Proje Portföy

(Kaynak: Emlakgazetesi.com)

Yorumlar kapalı.